Саинц со најдобриот круг од почетокот на тестирањето во Бахреин

од Vladimir Zorba

Карлос Саинc се најде на врвот на табелата на крајот од вториот ден од единствениот претсезонски тест во Формула 1 за 2024 година со најдобро време од почетокот на тестирањето во Бахреин.

Шпанецот забележа 1:29.921 со гумите C4 непосредно пред зајдисонце, кога температурите се уште не почнаа драстично да опаѓаат. Така тој стана првиот и досега единствениот возач кој поминал под 1:30 по круг од почетокот на пробите на Сахир.

Втор во поредокот за тој ден беше Серхио Перез од Ред Бул, чие најдобро време беше 0,758 секунди побавно од она на Саинц. Рекордниот круг на Мексиканецот беше поставен на малку поцврстите гуми C3, но беше забележан речиси два часа по оној на Саинц, кога се стемнуваше и температурите беа намалени.

Тројката ја формираше Луис Хамилтон, кој се обложи и на гумите C3 во својата рекордно брза обиколка. Британецот исто така го забележа својот најбрз круг кога сонцето зајде, а патеката беше осветлена само од рефлектори кои ја опкружуваат.

Хамилтон излезе на патеката со сосема нови гуми C3 15 минути пред крајот на сесијата, но потоа ФИА почна да го тестира виртуелното безбедносно возило, безбедносното возило, црвеното знаме и процедурите за рестартирање на трката по нив. Овие тестови, за кои екипите беа предупредени во утринските часови, се прават за да се уверат дека сите системи работат правилно пред почетокот на сезоната. Токму поради нив денешната сесија беше продолжена за 10 минути, за да не им се одземе времето на подготовките на екипите.

Покрај рангирањето на најбрзиот круг, Ферари го зазема и поважниот пласман за секој тест ден, односно поминатото растојание. Саинц и неговиот тимски колега Шарл Леклер, кој беше најбрз наутро и возеше во првите 30 минути од попладневната сесија за да надомести дел од изгубеното време по прекинот на утринската сесија, извозеа вкупно 138 кругови на денот. Освен Ферари, само уште еден тим ја мина границата од 130. Тоа беше Заубер, чии возачи Гуанју Џоу (наутро) и Валтери Ботас (попладне) извозеа вкупно 135 кругови.

Најмалата километража денес беше за Мекларен, кои беа единствениот тим што не ја достигна магичната бројка од 100 круга, а Оскар Пјастри (наутро) и Ландо Норис (попладне) извозеа комбинирано 87 кругови. Причината за ваквата недоволна активност на британскиот тим беа техничките проблеми кои го принудија Норис да помине многу време во гаражата попладне.

Останува само уште еден ден до крајот на претсезонските тренинзи во Формула 1. Тие ќе се одржат утре, кога тимовите ќе имаат последни 8 часа за да научат што е можно повеќе за своите болиди пред почетокот на сезоната 2024. Утре повторно ќе биде поделен на две сесии од 4 часа.

Слични содржини