L’Equipe: Никола Карабатиќ му ја спаси кариерата на Ѓоковиќ

од Vladimir Zorba
8,6K прегледи

Новак Ѓоковиќ беше принуден да се повлече од четвртфиналето на Ролан Гарос и мечот против Каспер Руд поради скинат менискус на десното колено. Српскиот тенисер во средата попладне итно беше опериран, а болницата во Париз веднаш ја напушти со патерици и на своите фанови им порача дека операцијата поминала добро.

Закрепнувањето на Ѓоковиќ од оваа операција се очекува да трае најмалку три недели. Теоретски, тоа значи дека би можел да биде подготвен за настап на „Вимблдон“, кој започнува на 1 јули, па за околу три и пол недели, но тоа е неверојатна опција. Приоритет на Ѓоковиќ ќе биде опоравувањето за Олимписките игри во Париз, каде тенискиот турнир започнува на 27 јули, речиси еден месец по почетокот на Вимблдон. Тоа би требало да биде доволно време за да се опорави и да се врати во топ форма.

Српски медиуми: Карабатиќ му ја спаси кариерата на Ѓоковиќ

Неколку медиуми ја пренесоа објавата на култниот L’Equipe, кој пишува дека Никола Карабатиќ, познат француски ракометар со хрватско потекло, му ја спасил кариерата на Ѓоковиќ. Според нивните изјави, сличен проблем имал и Карабатиќ, а Ѓоковиќ токму по негова препорака ги избрал докторот и клиниката за операција, а му се јавил кога дознал дека му е потребна итна процедура.

„Србинот имаше мала операција во Париз и се надева дека што поскоро ќе се врати на теренот. Овој пат не чекаше долго, додека во 2018 година чекаше две години да го оперира лактот. Новак Ѓоковиќ, кој не сака ништо хируршки интервенции, размислувал само неколку минути пред некој да му даде зелено светло на д-р Антоан Жеромета, ортопед во спортска клиника во Париз, да му направи артроскопија на десното колено. Операцијата била извршена наутро без никакви проблеми и траеше 15 минути“, пишува L’Equipe.

Одлични пријатели

Карабатиќ, најтрофејниот и можеби најдобриот ракометар на сите времиња, ја заврши клупската кариера на 40 години, два месеци пред последното збогување на Олимписките игри во Париз. Токму таму, во преполниот Берси, го одигра последниот натпревар во својата клупска кариера пред повеќе од 15.000 гледачи.

Дојде да му се поклони и Ѓоковиќ кој дојде во Париз на Ролан Гарос. Тоа во никој случај не беше шоу, туку натпревар за шампионот на Франција. Тие срдечно се поздравија и се бакнуваа, а Карабатиќ освои нереален 69-ти трофеј во кариерата

Слични содржини