Актуелно
Почетна / Спорт / Лудило: Бугарски фудбалер знаел дека има корона, играл натпревар и заразил 20 играчи!

Лудило: Бугарски фудбалер знаел дека има корона, играл натпревар и заразил 20 играчи!

Необичен случај на неодговорност на еден фудбалер доаѓа од Бугарија, поточно од екипата Царско Село, чиј штопер, Мартон Кавдански (33), играл иако знаел дека е позитивен на коронавирус.

Искусниот фудбалер на бугарскиот тим не се грижел дека тестовите покажале дека тој е позитивен, туку излегол на теренот во дуелот со екипата на Черно Море од Варна!
Последица на сè е што дури 16 играчи на гостинскиот тим, кои победија со 4:1, сега се позитивни на коронавирусот, а присуството на вирусот било утврдено и кај четворица соиграчи на Кавдански.

Целиот тим на Черно Море е во карантин, како и играчите на Царско Село кои се заразени, а последица е што стадионите ќе бидат затворени за сите. Инфициран е и сопственикот на Царско Село, Стојне Манолов.

„Јас дури и не знам што се случи. Мене ми е сомнително … Најчудното е што немам никакви симптоми, се чувствувам добро и затоа решив да го играм мечот“, рече Кавдански.

Черно Море е на седмото место и тоа му дава шанса да се бори за позицијата што води во квалификациите за Лига Европа со некои клубови од следната група – ЦСКА Софија, Левски и Славија.

Тешко е да се каже како ќе играат сега, кога се десеткувани од ковид, а многумина во Бугарија бараат Кавдански да биде казнет за неодговорни постапки.

 

loading...