Лудило во Англија: Сити после голем пресврт до нова титула!

од Nikola Popovski

Во неверојатен натпревар од последното 38. коло на Премиер лигата, по големиот пресврт, фудбалерите на Манчестер Сити ја совладаа Астон Вила на „Етихад“ со 3:2 и со тоа ја одбранија титулата.

Граѓаните губеа со 2-0 по 69. минута, но тимот на Пеп Гвардиола направи пресврт за само пет минути со головите на резервистот Илкај Гундоган (два) и Родри за осмиот шампионски трофеј на Англија, шести во ерата на Премиер лигата.

Ливерпул исто така по пресврт го совлада и Вулверхемптон со 3:1 на „Енфилд“, но сепак остана со бод заостанување зад „Граѓаните“.

Покрај споменатите два тима, Во Лигата на шампионите се пласираа Челзи и Тотенхем, Арсенал и Манчестер Јунајтед ќе одат во Лигата на Европа, Вест Хем во Конференциската лига, додека на Норвич и Вотфорд во Чемпионшип ќе им се придружат играчите на Барнли.

Слични содржини