Магичен третман од глава до пети: Најефтината и најкорисната состојка за нега на целото тело

Секој има сода бикарбона дома, и тоа е една од најкорисните и најевтините состојки што можете да ги користите за нега на кожата.

Миење на лице

Еден начин да се користи сода бикарбона за нега на кожата е да се користи како миење лице. Комбинирајте две лажички сода бикарбона и една лажичка топла вода и промешајте за да создадете паста. Измијте со топла вода и нанесете ја пастата на лицето, а потоа тријте со нежни, кружни движења. По неколку минути исплакнете го лицето со млака вода.

Пилинг

Можете да го користите и како пилинг. Доволно е да се измешаат 15 грама сода бикарбона, 30 грама овесна каша и 20 мл вода.

Купка за стапала

На кожата на нозете обично не и се дава толку значење. Сепак, со помош на сода бикарбона, кожата на нозете може да биде мека и негувана. Додадете 70 грама сода бикарбона на секои три литри вода и натопете ги стапалата во смесата половина час. Потоа нанесете крем на нозете.

Купка за детоксикација

Бањите за детоксикација (името кажува сè) се одличен начин да се ослободите од токсините од телото и да го вратите природниот сјај на кожата. За оваа бања можете да користите и сода бикарбона: додадете 70 до 140 грама сода бикарбона и 140 грама горчлива сол во водата. „Легнете“ во бањата околу половина час.

Нега на ноктите

Можете исто така да користите сода бикарбона за чистење на ноктите и елиминирање на габите на нив. За чистење, посипете малку сода бикарбона на ноктите и добро избришете со четка. За лекување на габа на ноктите, измешајте два дела сода бикарбона и еден дел вода за да направите паста што ќе ја нанесете на и околу ноктите. Оставете го да отстои десет минути, а потоа повторете два до три пати на ден, сè додека не ја елиминирате габата.

Маска за акни

Ако имате проблеми со акни, сода бикарбоната е одлично оружје за да се ослободите од нив. Откако ќе го измиете лицето, измешајте малку сода бикарбона со топла вода за да добиете паста што ќе ја нанесете на лицето. Оставете го да отстои пет до десет минути и исплакнете со млака вода. Сода бикарбоната не само што ќе ја исчисти и омекне вашата кожа, туку исто така ќе ви помогне да се ослободите од црните точки.

Слични содржини