Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Пати ли вашиот миленик од желудечни проблеми? Испробајте го ова решение

Луѓето не се единствени на кои понекогаш можат едноставни домашни лекови да им помогнат во лекување на варењето и проблеми со желудникот. Иако сите домашни лекоби на можат да се применат во лекување на вашиот четвороножен миленик, еден е испробан и делува при ублажување на проблемите со варењето кај луѓето …

Повеќе

Како да направите педикир со сода бикарбона во домашни услови

Грижата за стапалата не смеете да ја занемарите во зимските месеци, бидејќи пролетта и топлото време ќе дојдат побрзо отколку што сте очекувале. Без оглед на тоа што носите чизми и патики, морате да обрнете внимание на кожата на стапалата и ноктите. Ако немате време да посетите салон за да …

Повеќе

Овие предмети не смеете да ги чистите со сода бикарбона

Сода бикарбона важи за едно од најмалку штетните и најеколошките средства за чистење, што наоѓа широка примена во домаќинството. Многу често ќе видите препораки за користење на содата во комбинација со алкохолен оцет или со парче лимон, но имајте на ум дека се создава бурна хемиска реакција. Ваквиот начин на …

Повеќе

Напитокот од сода бикарбона ги чисти цревата и црниот дроб

Сода бикарбоната како лек најчесто се употребува при киселини во желудникот, но може да помогне и на многу други состојби, особено во комбинација со лимон. Ова се најпознатите и најмоќните ефекти на комбинацијата сода и ломон: 1. Го алкализира целото тело Комбинацијата на лимон и сода има алкално дејство на …

Повеќе

Ослободете се од темните кругови под очите со едноставен трик

Штотуку се разбудивте и не ви се допаѓа погледот во огледало. Темните подочници се доказ за недоволното спиње по бурно помината ноќ. За ова постои многу едноставен трик со сода бикарбона. Имено покрај примената во прехранбената индустрија и кујната, може да се користи како додаток во многу препарати за хигиена …

Повеќе