Актуелно

IN/OUT

Не плукајте во прстите кога земате ќесе! Натпис во овој маркет стана хит (ФОТО)

Интересна фотографија кружи на социјалните мрежи, наводно од супермаркет во БиХ во делот каде се продава овошје и зеленчук. Имено, продавачите поставиле натпис „Одржувајте пристојно растојание! Немојте да плукате во прстите кога ќе земате ќесе“, пишуваат медиумите во БиХ. Не е познато во кој супермаркет е направена фотографијата, но правилото …

Повеќе

Трик како обичната маска да ве заштити од короната како Н95 (ВИДЕО)

Стоматологот Оливија Куи од Канада објави видео на „Тик Ток“ во кое покажува што да правите со обична маска за подобро да се заштити од короната, а видеото го погледнале 3,6 милиони луѓе за неколку дена. Оливија Куи вели дека многу луѓе, кога ставаат едноставна маска на страна, имаат дупки …

Повеќе

Италијанците јадат најмногу риба

Европејците консумираат во просек 23 килограми риба по глава на жител годишно, а Италијанците дури и повеќе, 29 килограми годишно. Овие бројки се сметаат за алармантни од страна на Светската фондација за природа (WWF) како резултат на прекумерно искористување на рибните ресурси. Прекумерното искористување на рибните ресурси ја загрозува биолошката …

Повеќе

Идните невести организираа протест во Рим: Бараат да се дозволат свадбите, еве што најмногу ги загрижува (ВИДЕО)

Акција на протест ја принуди полицијата во Рим да се собере во близина на легендарната фонтана ди Треви, каде невести во снежно бели фустани бараа да се дозволат свадбените церемонии. „Протестирам затоа што сакам да се омажам! Мојата венчавка мораше да се одложи за следната година а се договорив сè …

Повеќе

Видео од црногорската ковид-болница кое ќе ве расположи: Ајде баба, ајде легендо

Во морето на лоши вести за се поголемиот број на заразени пациенти, но, за жал, и смртни случаи од коронавирусот, се појавија неколку видеа кои не развеселија малку и ја вратија вербата. Точно вакво видео доаѓа од црногорската ковид-болница, во кое се гледа како лекарите се обидуваат да ги развеселат …

Повеќе

Студија покажала дека Германците за време на пандемијата пијат повеќе алкохол

За време на пандемијата со коронавирус, потрошувачката на алкохолни пијалоци во Германија се зголемила, според студијата на Централниот институт за духовно здравје (ЗИ) од Манхајм и Клиниката во Нирнберг. Според тоа истражување, една третина, односно 35,5 отсто од возрасните жители на Германија, изјавиле дека пијат повеќе за време на кризата …

Повеќе

Уред за комуникација меѓу луѓето и животните

Јапонски научници работат на развој на електронски уреди што ќе овозможат вид „разговор“, односно размена на мислите меѓу луѓе и животни. Тоа ќе ни овозможи нам луѓето подобро да ги разбереме, соопшти Министерството за образование, наука и технологија на Јапонија. Станува збор за неврокомпјутерски интерфејс (NIC) кој го поврзува мозокот …

Повеќе

Вработен во Старбакс во Сан Диего добил „интернет бакшиш“ од речиси 100.000 долари

Вработен во кафетеријата Старбакс во Сан Диего, Калифорнија, одбил да услужи жена која не сакала да носи заштитна маска. Истиот потоа, откако видео-снимката од тој настан се рашири на Фејсбук, доби речиси 100.000 долари „бакшиш” собран од поддржувачите на херојот од секојдневието. Ленин Гутјерес (24) бил на смена кога во …

Повеќе

Во овој стан е роден Че Гевара: Заради коронавирусот е ставен на продажба (ВИДЕО)

Станот во аргентинскиот град Росарио, каде е роден најпознатиот револуционер Че Гевара, од пред неколку дена е ставен на продажба. Бизнисменот, кој е негов сегашен сопственик, наводно банкротирал поради коронавирусот, па тој веќе не е во состојба да се грижи за овој вреден имот. Неговата идеја била да го претвори …

Повеќе

Стомачна танчерка доби три години затвор поради „сексуално сугестивна“ објава на интернет

Стомачна танчерка од Египет заработи три години казна затвор во својата земја, поради „сексуално сугестивна“ објава на социјалните мрежи, соопштија властите во Каиро. Покрај тоа, Сама Ел-Масри, која има над три милиони следачи на Инстаграм, ќе мора и да плати 15.000 фунти поради своето „неморално однесување на интернет“ и провокативните …

Повеќе