Актуелно

IN/OUT

Сте слушнале ли за „депресивен понеделник“? Еве колку е сето тоа вистинито

Првпат, терминот „депресивен понеделник“ го воведе туристичката компанија „Скај травел“ во 2005 година, кои тврдат дека го пресметале датумот со помош на математичка формула. Според нив, ова важи само за северната хемисфера. Ова тврдење се заснова на псевдонаука, односно нема факти и научни докази кои би ја потврдиле точноста. Сепак, …

Повеќе

Православните верници денеска го слават Свети Јован

Свети Јован Крстител го преткажал Христовото доаѓање и го крстил Исус Христос во реката Јордан. Свети Јован, според преданијата, живеел едноставен и аскетски живот, хранејќи се со инсекти и мед од диви пчели, а се облекувал во наметки и фустани од влакно од камила. Во реката Јордан го крштевал секој …

Повеќе

Овие работи никогаш не ги чистете со оцет

Кога станува збор за природни средства за чистење, оцетот е најчесто главна ѕвезда. Меѓутоа, иако неговата употреба е сестрана, постојат материјали на кои киселината од оцетот делува инвазивно и може со тек на времето да ги оштети. 1. Кујнски плочи од гранит и мермер. 2. Плочки од природен камен. 3. …

Повеќе

Филм предлог за викендот: 10 филмови од деведесетите кои сите ги сакаме

Во погледот на седмата уметност, деведесетите се синоним за носталгија. Без оглед дали за време на истити бевте седа, созревавте или веќе чекоревте низ животот со крушни чекори, сигурно уживате во филмски времеплов со омилените филмски наслови. Во деведесетите Холивуд не се раздвои од романтичните комедии. Наизглед едноставни приказни без …

Повеќе

Дестинации кои се борат со претераниот туризмот

Ефтините летови денес ни овозможуваат да отидеме каде и да посакаме и тоа брзо. Сето тоа звучи добро се додека не се упатите кон одредено место и сфатите дека уште илјадници други туристи ја имале истата идеја. Каде и да погледнете има ред, а локалците ве гледаат остро. Прекумерниот туризам …

Повеќе

30 прашања и 30 одговори со студент од Кузман (ВИДЕО)

Кампањата на СДСМ „30 прашања и 30 одговори“, во која видни личности од политиката одговараат на 30 прашања, ги поттикна и студентите да си направат своја верзија. Радио МОФ на својот Фејсбук профил објави видео во кое студентот Александар, кој живее во студентскиот дом „Кузнам Јосифовски Питу“, одговата на 30 …

Повеќе

Нема сомнение: Ако чувате мачка, вие сте неверојатно интелигентна личност

Според некои истражувања, изборот на миленик е фактор кој покажува колку една личност е интелигентна. Па така, додека кучето ги прави луѓето среќни и весели, мачките ја стимулираат интелигенцијата на сопственикот. Најчесто луѓето избираат миленик кој одговара на нивниот карактер и со кој ќе успеaт да воспостават длабока конекција. Ова …

Повеќе

Познатата модна куќа со хуманитарна акција за спасување на коалите

Како одговор на еколошката криза во Австралија предизвика на од пожарите, Баленсијага одлучила да помогне со лансирање на хуманитарна мини колекција. Своите хуманитарни напори ги насочиле кон спасување на коалите, бидејќи во ова катастрофа настрадале околу 30 отсто од овие животни. Колекцијата се состои од блузони и маички со кратки …

Повеќе

Инстаграм го уништува селото од бајките по кое е снимен „Frozen“

Мирот во бајковитото село Халштат во Австрија постојано е нарушен поради туристите кои доаѓаат и се обидуваат да направат што поубави фотографии за на Инстаграм. За ова село познато е тоа што има најмногу фотографии објавени на Инстаграм, со означена локација токму таму. Овој бисер на Алпите има 780 жители, …

Повеќе

Спречете замрзнување на автомобилот ноќе со помош на овие практични трикови

Во ладните ноќи автомобилите лесно смрзнуваат, тешко се отвараат вратите следното утро и прозорците треба добро да се исчистат. Постојат неколку трикови благодарение на кои ќе можете да го спречите или намалите замрзнувањето на автомобилот преку ноќта. Паркирајте на исток Ако имате можност, секогаш паркирајте го автомобилот со предниот дел …

Повеќе