Актуелно
Почетна / Elena Daskalova

Elena Daskalova

Како да препознаете дека сте претерале со кафе?

Луѓето се познати по тоа што обожаваат да претеруваат со нештата кои им се убави, па тука лесно може да се вброи и кафето. Понекогаш, кога не можете да си објасните од каде ви е главоболката и зошто имате вознемирен стомак, размислете дали тој ден можеби сте претерале со количината …

Повеќе

Природни начини за намалување на подочниците

Постојат многу креми за нега на кожата околу очите, но има и доволно природни начини како да се воспостави и домашна нега на овој чувствителен предел. Многу козметичари би ве советувале да употребите нешто од природата, што не е многу скапо, а кое го има сличниот ефект како и скапите …

Повеќе

Здрава домашна нутела од четири состојки

Нутела стана синоним за чоколаден крем во којшто уживаат луѓето ширум светот. Но, оние кои внимаваат што јадат, тогаш бараат некоја поздрава варијанта без да имаат грижа на совест додека јадат. Овој рецепт е токму за нив: 300 грама печени лешници 120 грама мед 40 грама какао 10 лажици вода …

Повеќе

Четири знаци на слаб имунитет

Доколку имате некои од овие симптоми, тогаш би било добро да поработите на подигнување на имунитетот Не можете да престанете да јадете благо Прекумерното уживање во слатки работи, освен што ќе ја зголеми вашата тежина, може да му наштети и на имунолошкиот систем, којшто потоа нема да може да ве …

Повеќе

Од Велес за светот: Прекрасно видео кое ја враќа надежта за поубаво утре

Пандемијата која го зафати светот речиси целосно го измени изгледот на местата кои ги знаеме и каде сме поминувале многу време. Поради коронавирусот улиците се испразнети и тоа можеби во моментов ни е депресивно и фрустрирачко, но надежно, сите научивме дека постојат и мали нешта кои можат да ни го …

Повеќе

Зошто е важен витаминот Д?

Витаминот Д е неопходен за организмот бидејќи ја помага апсорпцијата на калциум и фосфор од исхраната и на тој начинобезбедува здравје на коските и на забите. Секојдневно се прават различни истражувања кои што докажуваат колку е важен витаминот Д и ги прошируваат областите во кои што е корисен. Така, денес …

Повеќе

На оваа слика има 27 филмови: Можете ли да ги најдете сите?

Интересен предизвик кружи на социјалните мрежи, овојпат фотографија која наликува на сцена од „Форест Гамп“, но на која се вешто скриени 27 филмови. Можете ли да ги пронајдете сите? Внимавајте на деталите и ситниците на фотографијата.

Повеќе

Завршена 10-та симфонија на Бетовен

Со помош на вештачка интелигенција завршена е 10-та симфонија на Бетовен, а љубителите на класичната музика ќе можат да ја чујат дури во октомври. Оркестарот Бетовен од Бон планирал да ја изведе во текот на април, на 250-годишнината од раѓањето на композиторот, но ова морало да биде одложено поради актуелната …

Повеќе

СЕ ПЛАШАТ ОД ВИРУСОТ: Козби, Р. Кели и други славни затвореници бараат помилување

Познати личности кои отслужуваат затворски казни, бараат помилувања и порано пуштање дома поради ситуацијата со коронавирусот. Меѓу нив се и осудениот адвокат Мајкл Авенати, Бил Козби, музичарот Р. Кели, финансиерот Берни Медоф и уште неколку познати личности кои сметаат дека би требало да бидат дома во време на пандемијата. Барањето …

Повеќе

Како да носите заштитна маска, а да не ви се замаглат очилата (ВИДЕО)

Луѓето кои носат очила, а и заштитни маски, овој период се соочуваат со предизвикот да не ги замаглат стаклата и до тоа да ја намалат видливоста низ нив. Според лекарите во Токио, постојат начини како да го избегнете ова, кои можете да ги погледнете на видеото подолу:

Повеќе