Макрон бара безбедна зона во Кабул

од Vladimir Zorba

Франција и Велика Британија во понеделник ќе ги повикаат ОН да работат на создавање „безбедна зона“ во главниот град на Авганистан, Кабул, за заштита на хуманитарните операции, изјави францускиот претседател Емануел Макрон на состанокот во Ирак.

„Ова е многу важно. Тоа ќе обезбеди рамка за ОН да дејствува во итни случаи“, рече Макрон во коментарите објавени во весникот „du Dimanche“.

Пред се, таква безбедна зона ќе и овозможи на меѓународната заедница да „одржува притисок врз Талибанците“, кои сега се на власт во Авганистан, додаде францускиот лидер.

Петте постојани членки на Советот за безбедност на ОН – Франција, Велика Британија, САД, Русија и Кина – ќе се состанат во понеделник за да разговараат за ситуацијата во Авганистан.

Париз и Лондон ќе ја искористат можноста да претстават нацрт-резолуција која „има за цел да идентификува безбедна област под контрола на ОН во Кабул, што ќе овозможи продолжување на хуманитарните операции“, рече Макрон.

Неговите коментари доаѓаат по завршувањето на меѓународните напори за транспорт на странски државјани и ранливи Авганистанци од земјата.

Франција ги прекина напорите за евакуација во петокот, а Велика Британија го следеше примерот на Франција во саботата

Макрон рече дека започнале дискусии со Талибанците за „заштита и враќање“ на авганистанските граѓани во опасност по 31 -ви август.

Говорејќи пред новинарите во Ирак, каде присуствуваше на состанокот на клучните регионални лидери, Макрон додаде дека со помош на Катар, кој има добри односи со Талибанците, постои можност за понатамошни операции на воздушниот транспорт од аеродромот во Кабул.

Тој додаде дека Франција евакуирала 2.834 луѓе од Авганистан од 17 август.

Слични содржини