Манчестер Сити може да ја освои титулата на кошмарен за Јунајтед начин

од Vladimir Zorba

Манчестер Сити веќе има водство од 16 поени против Јунајтед против Јунајтед, кој вчера доживеа изненадувачки пораз од Њукасл. За сите нас, одамна е јасно дека машината на Пеп Гвардиола ќе биде новиот шампион на Англија. Но, колку рано ова може да се случи? Пресметките покажуваат дека „граѓаните“ имаат потреба од уште само шест победи во Премиер лигата за да ја обезбедат титулата. Последното може да се случи на многу непријатен начин за Манчестер Јунајтед.

Двата тима излегуваат едни против други на Етихад на 7-ми април. Дотогаш има пет круга. Претпоставувајќи дека Манчестер Сити и Манчестер Јунајтед ќе ги добијат сите натпревари дотогаш, или освојат ист број поени, тогаш „граѓаните“ можат официјално да станат шампиони токму против градскиот ривал, под услов да не го изгубат овој дуел.

Оваа опција изгледа прекрасна за навивачите на Сити, но важно е да се спомене против какви ривали мора да се соочаат двата тима до судирот на „Етихад“. Лидерот игра со Арсенал, Челзи, Стоук Сити, Брајтон и Евертон. Јунајтед пак ќе се соочи со Челзи, Кристал Палас, Ливерпул, Вест Хем и Свонси.

Во случај споменатото сценарио да се исполни, тогаш Сити ќе го израмни рекордот на Јунајтед од сезоната 2000/01 за тим кој најрано ја загарантирал титулата – пет круга пред крајот. Се разбира, постои вистинска можност „граѓаните“ да го подобрат овој рекорд и да ја освојат титулата во март.

Слични содржини