Мареј поддржува ограничувања за невакцинираните колеги

од Vladimir Zorba

Енди Мареј неуспешно ја заврши својата мисија на Мастерсот во Индијан Велс. Тој беше поразен од Александар Зверев, 6: 4, 7: 6 (4) и сега дополнително ќе назадува на АТП листата.

По натпреварот со Германецот, Британецот зборуваше и за актуелната тема за вакцинација на тенисерите, особено затоа што се вели дека две дози од вакцината ќе бидат обврска за играње на Австралија Опен.

Мари ја поддржа идејата, иако има најави дека таквиот став може да се промени.

„Колку што разбрав, ако сте невакцинирани и понатаму ќе ви биде дозволено да играте, само правилата ќе бидат различни. Можеби ќе одите во Австралија неколку недели пред сите други. Тоа е изборот на играчите. Ако локалната власт усвои такво правило, јас ќе го поддржам. Би било одлично доколку се вакцинираат повеќе играчи“, вели Мари.

Досега многу тенисери одбиваа да откријат дали се вакцинирани, а некои отворено велат дека не сакаат да се вакцинираат.

„Австралија имаше особено силни мерки. Луѓето таму имаа болни 18 месеци. Ако некој сака да влезе во земјата и ризикува да го зарази населението таму, таквите мерки се разбирливи. Сепак, јас целосно ја поддржувам одлуката на играчите кои не се вакцинирани, но исто така и одлуката што ја носи австралиската влада. Не би сакал да се најдам среде нешто во кое не сум вклучен, бидејќи нема да го имам тоа двонеделно карантинско искуство. Не би бил против никого по ова прашање“, заклучи Мари.

Австралија опен се игра од 17 до 30 јануари 2022 година.

Слични содржини