Маричиќ во Тирана говорник на Форумот на граѓанското општество

од Vladimir Zorba

Вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ денеска ќе учествува на завршната сесија на Форумот на граѓанското општество, кој годинава се одржува во Тирана, на тема: „Отклучување на напредокот: Европска иднина на Западен Балкан”.

Маричиќ на затворањето на форумот ќе размени идеи и ќе испрати порака од тематската дискусија, „Отклучување на напредокот: Што понатаму?”, на која главен говорник е Михаел Рот, претседател на Комисијата за надворешни работи на Бундестагот, со кој вицепремиерот ќе оствари билатерална средба.

Форумот за граѓанско општество и тинк тенк 2023, кој се одржува на 14-ти и 15-ти октомври во Тирана, го организира Фондацијата Отворено општество – Западен Балкан, во соработка со OSF-WB, Грчката фондација за европска и надворешна политика и Институтот за соработка и развој.

Целта на овој форум е да биде клучна платформа за конструктивен дијалог и соработка кои ќе придонесуваат кон унапредување на интересите на Западен Балкан и поттикнување позитивни промени во регионот. Истиот се одржува во пресрет на утрешниот Самит на Берлинскиот процес, на кој Маричиќ ќе биде дел од владината делегација која ќе ја предводи премиерот Ковачевски.

Слични содржини