Маск пишува наназад, криптовалута скока

од Vladimir Zorba

Дигиталната валута „dodgecoin“ забележа скок од четири проценти откако шефот на Тесла, Елон Маск објави твит во кој ја спомна таа криптовалута.

Маск напишал дека кога името на криптовалутата (doge) е напишано наназад, гласи „Egod“, што предизвика да расте нејзината вредност.

Во февруари, милијардерот предизвика скок на Doge само со „твитање“ на зборот „Буквално“.

Dodgecoin зајакна 4,23 проценти на 0,051624 $ во 1:49 часот по источно време.

Таа криптовалута има зголемување на вредноста од над илјада проценти од почетокот на годината.

Слични содржини