Маск воведува новина на Twitter што нема да наиде на одобрување

од Vladimir Zorba
295 прегледи

Елон Маск објави дека Twitter привремено го ограничува бројот на твитови што луѓето можат да ги читаат во еден ден, бидејќи илјадници корисници пријавиле проблеми со пристапот до страницата.

Маск, кој го презеде Twitter во октомври откако го купи за 44 милијарди долари, во саботата објави дека проверените сметки ќе бидат ограничени на читање 6.000 објави дневно.

Непроверените сметки можат да читаат само 600 објави дневно, а новите непроверени сметки се ограничени на само 300 дневно, рече тој.

Во подоцнежниот твит, милијардерот додаде: „Границите наскоро ќе се зголемат на 8.000 за потврдени, 800 за непроверени и 400 за нови непроверени“.

Извршниот директор на Tesla и SpaceX рече дека Twitter наметнал „привремено ограничување“ за „да се справи со екстремните нивоа на екстракција на податоци и манипулација со системот“.

Маск не кажа точно кога ќе се зголемат ограничувањата или колку долго ќе важат ограничувањата.

Во Обединетото Кралство, 5.126 луѓе се пожалија на проблеми со пристапот до страницата во 16:12 часот во саботата, откако извештаите за прекини почнаа да доаѓаат во 12 часот, според веб-страницата Downdetector – која ги следи прекините на Интернет.

Во САД, околу 7.461 лице се пожалиле на проблеми до 16:15 часот по Обединетото Кралство, се вели на страницата.

Хаштаговите Twitterdown и RIPTwitter беа во тренд бидејќи фрустрираните корисници се соочија со порака која гласеше: „Ограничувањето е надминато. Почекајте неколку моменти и потоа обидете се повторно“.

Во петокот, на луѓето кои се обидуваа да пристапат до Twitter им беше кажано дека ќе мора да се логираат на сметката за да ги видат твитовите, што Маск го нарече „привремена итна мерка“.

Слични содржини