Маск задоволен од изборот на режисер за претстојниот филм за неговиот живот

од Stefanija Kuzmanovska
291 прегледи

Наскоро почнува снимање на филмот заснован на неодамнешната авторизирана биографија за Елон Маскна на Волтер Ајзаксон, а истиот ќе го режира и продуцира Дарен Аронофски.

Додека деталите за филмот се држат во тајност, 52-годишниот извршен директор на „Тесла“ го сподели својот ентузијазам за проектот на неговата платформа за социјални медиуми, X (порано позната како Твитер ).

„Мило ми е што Дарен ќе го направи тоа. Тој е еден од најдобрите“, напиша Маск.

Претходните филмови на Аронофски ги вклучуваат Black Swan, The Wrestler и Requiem for a Dream.

Во авторизираната биографија, објавена во септември, Маск открива нови детали за своето детство, неговите односи со поранешните сопруги и девојки и неговите деца.

Според издавачот Simon & Schuster, Ајзаксон, кој претходно напиша биографија за починатиот ко-основач на Apple, Стив Џобс, поминал две години следејќи го и интервјуирајќи го самиот Маск, како и разговарајќи со неговото семејство, пријателите и колегите.

„Тој има многу обожаватели и многу непријатели, а мојата книга се обидува да раскаже јасна нарација“, рече Ајзаксон зборувајќи за Маск.

Покрај неговите различни деловни и технолошки потфати, Маск е татко на 11 деца.

Слични содржини