Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Трамп не го сака Паразит: Не е импресиониран

Претседателот на САД, Доналд Трамп, не му се допаднало тоа што овогодинешниот добитник на Оскар за најдобар филм е остварувањето кое доаѓа од Јужна Кореја. „Колку беа лоши наградите на Академијата оваа година, дали видовте? А поведникот е…. филм од Јужна Кореја“, рекол Трамп на собир во Колорадо, имитирајќи ги …

Повеќе

„Паразит“ вистински хит на бокс-офисот по победата на Оскарите

Јужнокорејскиот филм „Паразит“, кој на минатонеделните Оскари беше апсолутен победник, сега руши рекорди како странски филм на американскиот бокс-офис. До Оскарите, во САД, „Паразит“ имаше заработено 5,5 милиони долари, а по победата во само една недела заработи 8,8 милиони долари. Во последнава недела заработи и дополнителни 12 милиони долари глобално. …

Повеќе

Режисерот на Паразит пречекан како херој

Околу тристотини новинари и обожаватели во неделата го дочекаа режисерот на филмот Паразит, Бонг Јоон-хо, на јужнокорејскиот Меѓународен аеродром, со аплауз и воодушевување по враќањето од САД. „Ви благодарам на аплаузот. И јас вам ви аплаудирам бидејќи толку добро се носите со коронавирусот“, рекол тој. „Веднаш ќе ви се придружам …

Повеќе

Одборот на францускиот Оскар си поднесе оставка поради Полански

Целиот одбор на Академијата Цезар, која го претставува францускиот еквивалент Оскар, поденсе оставка поради огромните критики бидејќи го номинирале за 12 награди, филмот на Роман Полански „Обвинет“. Одлуката да се номинира филмот на Полански предизвика негодувања кај феминистичките групи и доведе до повик на бојкот, пренесува BBC. Полско-францускиот режисер се …

Повеќе

Не ви се излегува? Најдобрите филмови за денот на вљубените

Денот на вљубените, некои се во врска, некои се соло. Некои ќе излезат, а некои ќе останат дома/ За воеи кои одлучиле да се опуштат во топлината на својот дом, без разлика дали се во врска, брак, комплицирана врска или пак сами, ви донесуваме преглед на најдобрите романтични филмови за …

Повеќе

Тупак е жив: Ќе се снима нов филм според теориите на заговор

Актерот и рапер Тупак Шакур почина на 13 септември 1996 година откако беше пукано во него, но не сите веруваат дека тој навистина е мртов. Од тогаш, не престанаа да се шират разни теории за тоа дали тој навистина е мртов. Една од најшокантните информации која е објавена е онаа …

Повеќе

„Паразит“ доби Оскар, но не е најгледан филм во Јужна Кореја

Филмот „Паразит“ на неодамнешните Оскари собра четири значајни награди, меѓу кои и оние за Најдобро оригинално сценарио, Најдобра режија, Најдобар интернационален филм и Најдобар филм. Многумина би очекувале дека токму „Паразит“ е вистински хит во матичната земја, но всушност, постои друг филм кој веќе го надмина во популарноста и заработката. …

Повеќе

Подгответе ги марамчињата, доаѓа втор дел од „П.С. Те сакам“

Големиот филмски хит „П.С. Те сакам“, снимен по романот на Сесилија Ахерн, излезе во 2007 година, со Хилари Свонк, Џерард Батлер и Лиза Кудроу во главните улоги. Обожавателите на филмот и новелата сигурно се радуваа кога Ахерн напиша продолжение со наслов „Постскриптум“. Тоа ги подгреа надежите дека е можен и …

Повеќе

Доминација на „Паразит“, дебакл на „Irishman“: Еве кој славеше

Зад нас е и 92. доделувања на филмските награди Оскар. Апсолутен победник на вечерта е корејскиот филм Паразит, кој освои дури 4 статуетки. Жоакин Феникс убедливо победи во категоријата за најдобар актер, исто како и неговата колешка Рене Зелвегер, која предвидливо ја зеде наградата за најдобра актерка. Конкуренцијата во сите …

Повеќе

Натали Портман во фустан со имињата на жените-режисери кои не беа номинирани за Оскари

Актерката Натали Портман покажа силен став во нејзиниот фустан, креација на Диор, на кој беа навезени имињата на жените-режисери кои не беа номинирани за Оскар, а според неа, го заслужиле тоа. „Јас ги препознавам жените кои Академијата не ги препозна за нивната неверојатна работа“, изјави Портман. Таа потсети дека оваа …

Повеќе