Принцот Хари и Меган Маркл планираат нов филм и ТВ серија за Нетфликс

од Radmila Tasevska

Принцот Хари и Меган Маркл работат на еден куп нови проекти на Нетфликс, вклучувајќи филм и два други проекти, изјави извршниот директор на компанијата.

Војводата и војвотката од Сасекс потпишаа петгодишен договор со Нетфликс во 2020 година вреден 80 милиони фунти. Иако е неизвесно дали договорот ќе биде обновен следната година, особено откако нивниот договор од 15 милиони фунти со Spotify истече на почетокот на јуни минатата година.

Сега, главниот директор за содржина на Нетфликс, Бела Бајарија, откри дека Хари и Меган всушност имаат еден куп проекти во развој под нивната рака на Арчевел Продукција.

Подготвуваат филм и серија

Според Тајмс, Бајарија на промотивен настан на Нетфликс во Холивуд изјавил дека Сасексите работат на неколку непишани проекти за кои се верува дека се документарни филмови – плус филм и серија кои се во рана фаза на развој.

Конкретни детали за проектите не се познати, но филмот би можел да се поврзе со планираната адаптација на Хари и Меган од три милиони фунти на романот Meet Me At The Lake.

Хари и Меган ја посетија Јамајка минатата недела на покана на семејството на шефот на Парамаунт Брајан Робинс, кој е нивен пријател.

Парот, кој присуствуваше на премиерата на новиот филм на Боб Марли, One Love, се сликаше со Робинс и неговата сопруга стилистка од Лос Анџелес, Трејси Џејмс. Пријателството е значајно со оглед на тоа што Сасекси можеби бараат нови форми на приход поради шпекулациите за договорот со Нетфликс.

„Горда сум на она што го создаваме“

Минатиот ноември Меган откри дека Сасексите имаат различни проекти на хоризонтот и дека сака да произведува „работи што ги тераат луѓето да чувствуваат нешто“.

„Имаме толку многу возбудливи работи на списокот. Едвај чекам да ги објавам, но навистина сум горда на она што го создаваме, а мојот сопруг го сака тоа“, рече Меган на настанот Variety Women of Power Gala. во Лос Анџелес.

Проекти за пар

Документарецот од шест дела за Хари и Меган беше првиот проект на парот на Нетфликс, кој беше објавен во декември 2022 година и прикажуваше серија напади врз кралското семејство.

Три недели подоцна, Сасекс го објавија својот втор проект, Live to Lead, за глобалните лидери кои се бореле за социјална правда.

Потоа, во август минатата година, Хари го објави својот најнов проект Heart of Invictus, во кој беа прикажани спортисти кои се подготвуваат за Олимпијадата во 2022 година и се отвори за неговите ментални борби по враќањето од воената должност во Авганистан.

Исто така, минатиот август, Нетфликс плати 3 милиони фунти за филмските права на романтичниот роман на Карли Форчн Meet Me At The Lake, кој ќе го продуцираат Хари и Меган.

Слични содржини