Маск знае кој автомобил ќе биде најпродаван во 2022 година

од Vladimir Zorba

Елон Маск рече дека најверојатно во 2022 година, а најдоцна до 2023 година, најпродаваниот патнички автомобил во светот ќе биде Tesla Model Y. Тој го изјави ова за време на официјална конференција поврзана со кварталните финансиски извештаи.

Многумина се согласуваат дека тоа е можно, но тоа значи дека продажбата ќе мора драстично да се зголеми. Да потсетиме, Toyota минатата година произведе 1,1 милиони единици на Corollа, најпродаваниот патнички автомобил во светот, додека Tesla Motors оствари продажба од вкупно 442.000 примероци од Model 3 и Model Ј, а не се знае колку беа Model Y.

Маск ги коментираше овие бројки, па заклучи дека за 2022 година мисли на приходи, додека по бројот на возила веројатно ќе биде светски број 1 една година подоцна.

Tesla Motors предвидува 50% годишен раст на Model 3 и Model Y, што би значело дека ќе произведе околу 663,000 единици оваа година и околу еден милион следната година.

Да речеме дека во текот на првите три месеци од оваа година беа продадени 184.800 примероци од Model 3 и Y, но не беше произведен ниту еден Model S или Model X. Продадени се единици во 2020 година од залиха, а обновените верзии на моделот се уште не се започнати со производство.

Слични содржини