Масовна тепачка во германски центар за бегалци

од Vladimir Zorba

Околу 50 луѓе учествувале во тепачка во прифатилиште за бегалци во градот Итзехо на северот на Германија, каде се повредени шест лица, соопшти денеска полицијата.

View of a destroyed office in the refugee home in Suhl, Germany,Thursday morning  Aug. 20 2015. Police say they are investigating a clash at the  asylum-seekersí home in which 11 refugees and three police officers were injured late Wednesday. Police say some 50 residents were involved and as many more watched the clash. (†Martin Wichmann/dpa via AP)

Инцидентот се случил во текот на вечерата кога бегалците, кои зборувале арапски јазик, навредиле група Курди.

Ситуацијата зоврела па педесетина луѓе почнале да фрлаат со столици и клупи едни кон други. Обезбедувањето се обидело да ги раздвои двете страни со употреба на бибер спреј и околу 50 полицајци со шест кучиња дошле како засилување.

Четири азиланти добиле повреди на главата, а полесно се повредени двајца од обезбедувањето.

Тепачката е последна во низата инциденти кои се повеќе растат како резултат на напнатоста меѓу бегалците поради пренатрупаноста на прифатните центри во Германија.

loading...

Слични содржини