McLaren 750S пристигнува во април

од Vladimir Zorba

Неофицијалните информации велат дека McLaren 750S ќе дебитира во април, кој ќе го замени 720S.

Automotive News пишува дека новиот модел наводно ќе користи 4.0-литарски V8 мотор со два турбополначи и 552 kW/750 КС.

„Не е толку екстремен како 765, но е малку поагресивен од 720“, рече изворот за стилот на 750S. Најава за новиот модел наводно ќе видиме на крајот на овој месец.

Се вели дека кабината има инфозабавен екран со сличен стил на McLaren Artura.

При лансирањето, варијантите Coupe и Cabrio ќе дебитираат истовремено, наместо да се откриваат во различни периоди. McLaren нема да произведува LT варијанта со долга опашка, според изворот.

Цените наводно започнуваат од околу 342.000 долари.

Претседателот на McLaren America, Николас Браун, даде неколку навестувања за 750S уште во јануари. Тој го нарече „порафиниран од 720“ и рече: „Тоа не е целосно ново возило од следната генерација“.

Иако сè уште не дебитираше, Браун рече дека 750S е веќе распродаден до втората половина на 2024 година.

Слични содржини