Мецола: Солидарноста со Украина е егзистенцијална за Европа

од Vladimir Zorba

Солидарноста со Украина е неопходна за Украина исто како и за Европа, изјави денеска на Европскиот совет претседателката на Европскиот парламент Роберта Мецола.

Мецола рече дека сака Брисел да отвори сериозни преговори за кандидатурата на Украина за членство во ЕУ кон средината на декември оваа година, пишува Politiko.eu.

„Мораме да ги исполниме нашите ветувања за отворање на преговорите“, изјави претседателот на Европскиот парламент за новинарите по учеството на Самитот на шефови на држави и влади на ЕУ.

Слични содржини