Медведев за падот на рускиот авион: „Ќе биде само полошо…“

од Stefanija Kuzmanovska

Рускиот воен транспортен авион „Иљушин“ вчера се урна во регионот Белгород, веднаш до границата со Украина. Москва тврди дека сите 74 патници загинале во соборениот авион, од кои 65 биле украински воени заробеници кои биле транспортирани на размена.

Досега објавените информации за падот на авионот се контрадикторни – Москва го обвинува Киев дека го урнал авионот, а Украина тврди дека во авионот имало проектили.

Американскиот институт за проучување на војната (ISW) наведува дека овој случај има карактер на информативна војна меѓу двете страни и дека врз основа на достапните информации не е во состојба да процени што всушност се случило.

Поранешниот руски претседател и премиер и актуелен заменик-претседател на рускиот Совет за безбедност, Дмитриј Медведев, исто така се огласи за несреќата на Телеграм.

„Приказната за уништувањето на авионот Ил-76 е резултат на внатрешната политичка борба на неонацистичката елита во Киев“, наведе блискиот соработник на рускиот претседател Владимир Путин.

Тој истакна дека руските пилоти кои загинале се херои и дека украинските семејства не ги дочекале своите затвореници од Русија.

„Ќе биде само полошо: За да ја задржат власта, без никаков проблем ќе го убиваат својот воен персонал и воени заробеници“, обвинува понатаму Медведев, додавајќи:

„Тие безмилосно ќе ги бомбардираат нивните градови и села, уништувајќи ги нивните домови и палејќи ги нивните постари лица и деца. На крајот на краиштата, главната работа во играта се моќта и парите“, заклучи тој.

Слични содржини