Актуелно
Почетна / Сцена / Меган Маркл бара од судот да не објавува имиња на пет пријатели

Меган Маркл бара од судот да не објавува имиња на пет пријатели

Британската војвотка од Сасекс, Меган Маркл денеска побара од судот да го спречи издавачот на таблоидот „Мејл он Сандеј“ да ги објави имињата на пет пријатели кои би можеле да бидат сведоци во тековниот правен спор, според поднесокот на судот.

Сопругата на внукот на кралицата Елизабета, принцот Хари, го тужи издавачот „Асошиетед њузпејперс“ за написот во „Мејл он Сандеј“ објавен минатата година, во кој беа опфатени делови од ракописното писмо што таа го испрати на нејзиниот татко Томас Маркл во август 2018 година, пренесе Ројтерс.

Маркл и неговата ќерка не зборувале бидејќи тој не се појавил на нејзината свадба на Хари во мај 2018 година по операција на срцето и веста дека исценирал сликање со папараците.

„Мејл он Сандеј“ го оправда објавувањето на писмото, велејќи дека петмина неименувани пријатели на Меган ја претставија нејзината верзија на настани во интервју за американското списание „People“.

Нејзиниот правен тим вели дека не е точно дека таа одобрила или се согласила нејзините пријатели да зборуваат за писмото во „Пеопле“.

Вчера се зборуваше дека „Асошиетед весници“ се закануваат дека ќе ги објават своите имиња.

„Овие пет жени не се на судење, ниту сум јас. Издавачот „„Мејл он Сандеј““ е на судење, изјави Меган во изјавата до Високиот суд во Лондон, до која Ројтерс имал пристап.

Во мај, судијата во овој случај отфрлил дел од нејзиното тврдење дека весникот постапил неправедно и охрабрил расправија помеѓу неа и нејзиниот татко.

Целосното судење не се очекува до следната година.

loading...