Меси ќе биде потстанар – киријата 20.000 евра месечно

од Vladimir Zorba

Лионел Меси (34) во дресот на ПСЖ се уште не го пронашол својот пат до противничката мрежа, но го направи тоа во однос на својот нов дом. Според француските медиуми, Меси и неговата сопруга Антонела одлучиле дека повеќе не сакаат да живеат во хотел.

Новиот дом на најдобриот светски фудбалер се наоѓа во елитниот дел на париското предградие „Неули-сур-Сена“, а Аргентинецот имаше големи тешкотии да најде куќа што одговара на неговите барања.

Имено, куќата од околу 300 квадратни метри има четири спални соби и градина, но – нема затворен базен!

Лео и Антонела ставија затворен базен како еден од критериумите, но на крајот сепак мораа да се откажат од таквото барање. Па, ниту цената не е премногу висока. Новата куќа на Меси, наводно, ќе чини само 20.000 евра месечно, што е барем мала работа за него.

И нема да биде единствениот играч на ПСЖ во соседството. Неговите сонародници Анхел Ди Марија и Леандро Пардес живеат во близина на новиот дом на Меси.

„Тие бараат куќа во местото каде што живееме. Мислам дека е најдобро за нив бидејќи можеме да им помогнеме и да бидеме блиски ако им треба нешто“, рече Ди Марија минатата недела.

Да потсетиме, аргентинскиот волшебник потпиша двегодишен договор со ПСЖ со можност за продолжување на уште една, и ова ќе биде неговата куќа, освен ако во меѓувреме не се најде таква со затворен базен.

Слични содржини