Меси – нов клуб СТАРА ПРИКАЗНА! Повлечениот семеен човек кој менува тренери!

од Vladimir Zorba

Ако е вистина само еден дел од овие шпекулации, доаѓаме до заклучок дека и Лео Меси е виновен за лошите резултати на Барселона и тонењето на гигантот во последните неколку години. Затоа што не бевме сведоци само на чудни трансфери, туку и на тренери кои се менуваа речиси како на подвижна лента.

Можеби сакаше да мислиме: „Секако дека не можат ништо да направат во Лигата на шампионите кога само Меси игра и го влече тимот“.

Во секој случај, се враќаме во сегашноста, каде реномето и влијателниот „Екип“ најавува дека Меси и неговиот клан напорно работат за што поскоро да го сменат тренерот Маурисио Почетино. Наводно, Меси не е задоволен од тоа како неговиот сонародник го води тимот, бидејќи не знае да прави тактики што би одговарале на врвниот потенцијал на тимот што го води.

Повторно е нагласен очајниот настап на поранешната ѕвезда на Барса во домашниот шампионат (само гол во лигата на девет натпревари), како и контроверзната замена во 76. минута против Лион, кога Лео го напушти теренот одбивајќи да му подаде рака на тренерот. Нивната врска потоа се залади и се уште не е поправена.

„Екип“ пишува и дека Почетино нема авторитет кај голем број играчи бидејќи е премногу мек и попустлив и им дозволува премногу на играчите. Еден од доказите за тоа е што ден пред мечот со Ница им дозволи на играчите забава на која Лионел Меси го прослави освојувањето на „Златната топка“.

Се додава дека Почетино е незадоволен од животот во Париз, дека му е преголем товар да мора да балансира меѓу најголемите ѕвезди, односно да ги „тинтра“.

Слични содржини