Метаверзум смартфон – HTC го претстави Desire 22 Pro и се враќа во „игра“

од Vladimir Zorba

HTC Desire 22 Pro е нов мобилен телефон во понудата на компанијата, кој носи просечни спецификации и компатибилност со Viverse екосистемот и VR производите

HTC, тајвански производител на електроника за широка потрошувачка, чии телефони „палеа и жареа“ на почетокот на 2010-тите, го претстави Desire 22 Pro, уред од средна класа што веќе може да се нарача однапред за 459 евра.

HTC Desire 22 Pro доаѓа со 6,6-инчен IPS LCD екран со резолуција од 1080 x 2412 и брзина на освежување од 120 Hz. Екранот, всушност, има прилично „дебели“ рабови, што го прави целокупниот дизајн на телефонот малку застарен. Но, ако ништо друго, може да се пофали со заштита од Gorilla Glass и IP67 сертификат за отпорност на прашина и прскање вода.

Се напојува со 6-нанометарски Qualcomm Snapdragon 695 5G поврзан со 8GB RAM и 128GB внатрешна меморија, која може да се прошири со microSD картичка. Станува збор за SoC од средната класа, воведен во ноември 2021 година, кој лесно ќе го издржи секојдневното прелистување на социјалните мрежи и сурфањето на Интернет. Сепак, треба да се има на ум дека на Desire 22 Pro нема да може да се играат попребирливи мобилни игри на повисоки графички поставки.

Назад е главна камера од 64 мегапиксели, во која има ултра широк сензор од 13 MP, како и длабочински сензор од 5 мегапиксели. Во левиот агол на екранот има дупка со предна камера од дури 32 MP, што секако ќе ги задоволи и најпребирливите љубители на автопортрети и видео повици.

Но, најинтересното нешто за Desire 22 Pro е токму фактот дека е целосно компатибилен со екосистемот Viverse на HTC и VR производите на компанијата. Со други зборови, корисниците ќе можат да пристапат до виртуелната содржина од метаверзумот преку нивните мобилни телефони, а ќе добијат и Viverse Wallet, што го олеснува управувањето со нивните дигитални средства.

Има и батерија од 4.520 mAh која поддржува безжично полнење од 18 W и 15 W, како и реверзибилно безжично полнење. Сензорот за отпечатоци се наоѓа на страна, но нема 3,5 милиметарски приклучок за слушалки.

Заинтересираните корисници можат да изберат HTC Desire 22 Pro во златна (Wave Gold) и црна (Starry Night Black).

Слични содржини