„Ми го киднапиравте детето“: Северина повторно се огласи за одземањето на синот

од Vladimir Zorba

Хрватската поп-sвезда Северина Којиќ повторно се огласи за одземањето на нејзиниот осумгодишен син Александар. Во статусот на Фејсбук ја нападна владата и судијата кој, како што тврди, го „влече случајот“ по уште едно „скијање со клиентот“.

„Единаесет месеци не е „привремена мерка“. Единаесет месеци е земање на детето од мајката. Судијата што ја даде оваа мерка сè уште го влече случајот, веројатно до некое ново скијање со еден клиент. Во меѓувреме, малиот Ивица рече дека ќе се бори против корупцијата во судството, а малиот Перица е изненаден што еден млад човек пукал кон Владата, а потоа и кон себе. Перица, луѓето пукаат по рабови, затоа што социјалните служби не ви функционираат. Имате лош систем, Ивица и Перица. Што се однесува до мене, Перица и Ивица, вие двајца го киднапиравте моето дете“, напиша таа на Фејсбук.

Да потсетиме, пред единаесет месеци, судот определи привремена мерка според која Северина повеќе не живее со нејзиниот син Александар. Момчето оттогаш живее со неговиот татко Милан Поповиќ, а таа има право да го гледа во вторник и четврток од 15 до 20 часот и секој втор викенд, од сабота од 10 до недела до 20 часот.

Пејачката повеќе пати се рекламирала на мрежите во врска со судењето на нејзиниот поранешен сопруг и старателството над нејзиниот син Александар.

Таа дојде во Белград на 17 март годинава да го види својот син, но нејзиниот поранешен сопруг, како што напиша тогаш, не го дозволи тоа.

Северина потоа сними видео што го сподели на социјалните мрежи, во кое стои пред зградата на нејзиниот поранешен сопруг Милан Поповиќ и бара да го види синот Александар.

Како што објасни пејачката, тоа било вторник, денот кога пресудата и одредила да биде со нејзиниот син во периодот од 15 до 20 часот.

„Овде сум 10 минути, Им ѕвонам во станот, денес е мојот ден кога треба да бидам со детето од 15 до 20 часот. но таткото на детето не ми го дава тоа, тој прогласи самоизолација додека луѓето нормално стојат на улица“, рече Северина на видеото, ѕвонејќи на домофонот на зградата.

„Освен коронавирусот, имам и моја борба, се надевам дека телата во Хрватска кои треба да реагираат ќе го видат моето видео. Тој дури и не дозволи детето да ми мавта од тераса “, додаде тогаш.

Во тоа време, Северина беше поддржана од бројни српски јавни личности, вклучително и поп-sвездите Јелена Карлеуша и Наташа Беквалац.

loading...

Слични содржини