Актуелно
Почетна / Сцена / Мишел Обама призна дека страда од депресија

Мишел Обама призна дека страда од депресија

Мишел Обама, поранешната прва дама на САД, призна дека страда од поблага форма на депресија и вели дека пандемијата на коронавирус и неправдата кон Афроамериканците биле предизвикувачи на оваа болест.

Мишел рече дека за да се справите со емоционални подеми и падови треба добро да се познавате себе и да знаете кои работи ве прават среќни. Таа призна дека има потешкотии да ја следи нејзината рутина и дека има проблеми со спиењето.

„Се будам среде ноќ затоа што сум загрижен за нешто или чувствувам тежина“, рече таа, пренесува Би-би-си.

Мишел го раскажа тоа во својот подкаст, во кој ја интервјуираше американската новинарка Мишел Норис.

„Овие не се духовно исполнувачки времиња. Се борам со некоја форма на блага депресија. Не само заради карантинот, туку и заради расните немири, а самото гледањето на оваа влада, гледањето на лицемерие од ден на ден, е обесхрабрувачко“, рече Обама.

Таа исто така рече дека е „исцрпувачко“ кога се разбуди и ќе прочита уште една вест за црнец или црнкиња кои се дехуманизирани, повредени, убиени или лажно обвинети за нешто.

Истакна дека редовниот дневен распоред е клучен за справување со ваквите чувства – и дека е важно да се придржувате до своите рутини за време на пандемијата.

loading...