Мицкоски најавува просечна плата од 750 евра во еден мандат

од Nikola Popovski

Во Карпош денеска ќе зборуваме како до просечна плата во еден мандат од 750 евра, односно 45.000 денари, и како до легализирање односно до формализирање на тргувањето со крипто валутите и со имплементирање „Blocкchain“ технологијата, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски пред промоцијата на политиките под концептот „Македонија за сите луѓе“.

Според него, наместо да станеме земја извозник на дрога и марихуана, треба да гледаме да бидеме земја која што ќе апсорбира капацитет и ќе го легализира и ќе ги апсорбира практично сите можности кои што ги нуди трговијата со криптовалути.

-Ќе зборувам денеска малку повеќе и за тоа. Некаде околу половина милијарда евра можат да бидат тие приходи директно во Буџетот и во македонската економија, доколку започнеме сега и бидеме практично првенци во регионот, најави Мицкоски.

Слични содржини