Мицкоски за назначувањето на Бучковски: Тешко на Македонија

од Берта Китинска

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во својата реакција на информацијата дека Владата го именуваше поранешниот премиер и лидер на СДСМ Владо Бучковски за специјален претставник во Бугарија, вели дека овој избор е предвестие на катастрофата која не смееме да дозволиме да се случи

„Бучковски предлагаше заедничко чествување на Илинден со источниот сосед, a Заев во скорeшното интервју ги направи ослободители.Денес, човекот чија кариера заврши со политички договор за судскиот предмет Тенковски делови, Заев го враќа на нова врата која преговара за историјата, јазикот, македонското малцинство, хероите, пишува Мицкоски.

Бучковски предлагаше заедничко чествување на Илинден со источниот сосед, a Заев во скорeшното интервју ги направи…

Posted by Hristijan Mickoski on Tuesday, 1 December 2020

loading...

Слични содржини