Младите кои консумираат марихуана имаат двојно поголема веројатност да доживеат срцев удар

од Vladimir Zorba

Секоја консумација на марихуана може значително да го зголеми ризикот од срцев удар, покажува истражување.

Лица помлади од 45 години кои консумирале марихуана во изминатите 30 дена имале скоро двојно повеќе срцеви удари отколку возрасните кои не ја конзумирале, се вели во студијата објавена во списанието „Канадско медицинско здружение“, пренесе Си -ен -ен.

Истражувачите анализирале здравствени податоци од над 33.000 возрасни лица на возраст од 18 до 44 години вклучени во анкетите на Центарот за контрола и превенција на болести на САД (ЦДЦ) во 2017 и 2018 година.

Од 17 проценти од возрасните кои пријавиле консумирање марихуана во претходниот месец, 1,3 проценти подоцна имале срцев удар, само 0,8 проценти од корисниците кои не користеле канабис го пријавиле истото.

„Некои луѓе претпоставуваат дека консумирањето марихуана е безбедно и не може да му наштети на телото, но тоа не е вистина“, вели водечкиот автор на студијата др. Карим Лада, клиничар-научник и анестезиолог од „St. Michael’s Hospital“ и Универзитетот во Торонто.

„Има се поголем доказ дека ова може да биде штетно за вас, и на краток и на долг рок“, рече тој.

Може да предизвика неправилно чукање на срцето

Студијата не истражувала како канабисот влијаел на здравјето на срцето, рече др. Лада, но забележа дека претходните истражувања покажале како може да влијае на отчукувањата на срцето на корисникот.

„Кога нечиј пулс станува неправилен, може да го зголеми количеството на кислород што му е потребно на срцето“, објасни др. Лада и додаде дека марихуаната може истовремено да го ограничи количеството кислород што се доставува до срцето.

„Она со што завршувате е несовпаѓање на понудата и побарувачката на кислород што во основа води до срцев удар“, рече докторот.

Современиот канабис е исклучително моќен

Канабисот што се продава на пазарот денес е многу помоќен од канабисот продаван во последните 50 години, рече Роберт Пејџ од Американското здружение за срце (АХА), кој не беше вклучен во студијата.

„Ова не е она што се консумираше во Вудсток, ова е многу моќно“, рече тој, додавајќи дека многу луѓе не знаат дека марихуаната може да има негативни интеракции со други лекови.

Тој исто така додаде дека канабисот се метаболизира преку црниот дроб, што значи дека има потенцијал да комуницира со многу лекови за кардиоваскуларни заболувања, како оние за разредување на крвта.

„Истражувањето на АХА, исто така, детално ги опишува потенцијалните придобивки од употребата на марихуана за ублажување на болката и за други медицински цели, но негативните последици не треба да се игнорираат“, вели коавторот на студијата др. Дејвид Мазер, анестезиолог во „St. Michael’s Hospital“ и професор на одделите за анестезија и физиологија на Универзитетот во Торонто.

И корисниците на марихуана и нивните здравствени работници треба „да ги балансираат ризиците и придобивките од канабисот во нивниот специфичен контекст“, рече д -р Мазер.

„АХА не препорачува консумирање канабис во било која количина“, рече Пејџ.

Неговите истражувачи забележаа потенцијална поврзаност со мозочен удар, но и оштетување на белите дробови.

Д -р Лада рече дека би сакал во иднина да ги проучува корисниците на канабис во реално време, наместо да ги гледа резултатите од анкетата ретроактивно.

Тешко е да се спроведе овој тип на студија, бидејќи канабисот не е легален во секоја држава, забележа докторот.

Слични содржини