Мората се надева дека ќе се пресели во Барса според шемата на Обамејанг

од Vladimir Zorba

Напаѓачот на Јувентус, Алваро Мората веќе е фасциниран од идејата да се пресели во Барселона. Шпанецот во зима беше на прагот на трансфер на „Камп Ноу“, но зделката пропадна. Сепак, тој не губи надеж и се надева дека ќе им се приклучи на Каталонците на лето, пренесува „Спорт“.

Мората моментално е на позајмица во Јувентус, но Торино веќе одлучи да не ги откупува неговите права и тој мора да се врати во Атлетико Мадрид. Сепак, тренерот на „јорганџиите“ Диего Симеоне нема намера да се потпре на 29-годишниот фудбалер, па клубот ќе мора да бара нов тим.

Ова дава уште повеќе надеж на Мората дека може да се пресели во Барса. Се верува дека за да го олесни трансферот ќе побара од газдите на Атлетико да му го раскинат договорот и да му дозволат да замине на „Камп Ноу“ со слободен трансфер. Така Барса го привлече фудбалерот на Арсенал, Пјер-Емерик Обамејанг.

Во оваа фаза, сепак, Атлетико не сака да се согласи на такво нешто. Клубот се уште се надева дека ќе преземе одредена сума за трансфер за Мората, за кого платија 35 милиони евра на Челси во 2020 година. Покрај тоа, ќе го зајакне директниот конкурент. Договорот на напаѓачот со „црвено-белите“ е до летото 2023 година.

Слични содржини