Москва пронајде замена за Мекдоналдс и Кока-кола

од Nikola Popovski

Американскиот Мекдоналдс во понеделникот соопшти дека започнал процес за продажба на својот бизнис во Русија по 30 години работа во земјата. Но, Москва најде алтернатива за популарните хамбургери, но и за Кока-кола, која исто така најави прекин на бизнисот во Русија.

По руската инвазија на Украина, најголемиот светски ланец за брза храна одлучи да ги затвори своите 847 ресторани во Русија во март и имаше месечни загуби од 50 милиони долари. Сега очекува да има безготовински трошок од околу 1,2 до 1,4 милијарди долари.

Одлуката да го продаде својот имот во Русија, вклучувајќи ја и култната локација на плоштадот Пушкин во центарот на Москва, укажува на големо повлекување на култниот западен бренд.

Некогаш симбол на подемот на американскиот капитализам, првата филијала на Мекдоналдс во Советскиот Сојуз што умира, беше отворена во 1990 година. На отворањето присуствуваа повеќе од 5.000 луѓе.

Мекдоналдс соопшти дека сака да ги продаде сите свои ресторани во Русија на локален клиент, но ќе продолжи да го има заштитниот знак.

„Хуманитарната криза предизвикана од војната во Украина и брзото и непредвидливо деловно опкружување го наведоа Мекдоналдс да заклучи дека континуираното поседување бизнис во Русија повеќе не е одржливо“, се вели во соопштението.

Голем број други западни компании, исто така, одлучија да ги продадат своите руски средства или да ги предадат на локални менаџери додека се борат да се придржуваат до санкциите воведени поради конфликтот во Украина и се соочуваат со закани од Кремљ дека имотот во странска сопственост може да биде запленет.

Компанијата соопшти дека ќе се погрижи нејзините 62.000 вработени во Русија да продолжат да добиваат плата додека не се затвори која било трансакција и тие да бидат ангажирани во иднина од секој потенцијален купувач.

На социјалните мрежи се шират фотографии кои покажуваат замена за Мекдоналдс, ДонМак, најголемиот ланец на хамбургери во Доњецк.

Освен замена за Мекдоналдс, Русите веќе направија алтернатива на Кока-Кола. Московската фабрика за пиво и безалкохолни пијалоци „Очаково“ произведува замена за Кока-кола, Спрај и Фанта – Coolcola, Fancy и Street.

Фото: SHUTTERSTOCK/MICHAEL GORDON

Слични содржини