Можете да го барате, но никогаш нема да најдете нов Џордан: Од „Последниот танц“ избришано признанието на Мајкл

од Берта Китинска

Можете да го барате и никогаш нема да најдете нов Jordanордан: „Последниот танц“ ја избриша признанието на Мајкл
Легендата на Чикаго Булс, Мајкл Џордан вели дека никогаш повеќе нема да има играч како него.

Оваа изјава не беше емитувана во документарниот филм „Последниот танц“, но таа остана дел од материјалот, кој може да  најде во продажба.

Документарниот филм за животот на Џордан и познатата генерација на Чикаго Булс кои освоија титули во НБА од 1991 до 1993 година, а потоа и од 1996 до 1998 година, доби многу позитивни критики, како од публиката, така и од критичарите.

Порталот FanSided пишува дека тој имал ексклузивен увид во дел од избришаните сцени кои најверојатно ќе бидат дел од пакетот подароци на купувачите на документарниот филм, кој вклучува снимка од тврдењето на Џордан и разговор наречен “Sunday conversation”.

На прашањето на Стјуарт Скот дали е фер да се бара нов Мајкл Џордан, имајќи предвид дека во лигата има играчи како Коби Брајант или Тим Данкан.

– Не е фер, но тоа е стандардна мерка, знаете. Но, веќе нема да има нов Мајкл Џордан. Никогаш нема да има друг Меџик Џонсон или Лери Бирд. Сега, тука ќе бидат Коби Брајант, Грант Хил, Ентони Хардавеј. Овие момци имаат слични карактеристики и на тој начин се покажуваат како најдобри кошаркари и можат да бидат примери – рече Џордан.

 

Слични содржини