Мурињо го објасни мистериозното отсуство на Бејл

од Stefanija Kuzmanovska

Фудбалерите на Евертон и Тотенхем одиграа спектакуларен натпревар во ФА купот.

„Карамелите“ се пласираа во четвртфиналето, победувајќи по продолженијата со резултат 5: 4.

Менаџерот на Тотенхем објасни зошто Герет Бејл не бил таму.

„Тој не играше против Вест Бром во неделата и беше на клупата, а во понеделникот побара преглед поради непријатност. Во вторникот тренираше со тимот, но тие ме информираа дека сака да работи на специјална програма за да ја зајакне областа каде што чувствува непријатност. Затоа тој не беше тука. Не мислам дека станува збор за очигледна повреда. Би рекол дека се чувствува непријатно и затоа не може да даде 100 проценти на тренинг. Сакав целосно да ја разјаснам ситуацијата околу која сум целосно отворен и искрен“, рече Мурињо.

Мурињо додаде дека загубиле од Евертон пред се поради своите грешки.

Слични содржини