Мурињо има забелешки за VAR, по поништениот чист гол на Мата

од Vladimir Zorba

Менаџерот на Манчестер Јунајтед, Жозе Мурињо ја коментираше ситуацијата со поништениот гол на Хуан Мата во средбата со Хадерсфилд (2:0) во ФА Купот. Ова се случи поради системот VAR (video assistant referee). Португалецот имаше некои забелешки за ситуацијата.

2Во Португалија имаме VAR и јас сум добро запознаен со тоа. Чувството е одлично кога се утврдува вистината. Сепак, постојат некои проблеми, и така беше случај денес. Ако протоколот е строго следен, системот треба да се користи за да се корегираат очигледните грешки во судењето. Во овој случај, сепак, не може да се тврди дека има јасна грешка. Знаеме дека тој сѐ уште експериментира и мора да го прифатиме она што се случило. Нешто повеќе, сега е лесно, откако победивме 2: 0. Ако протоколот е строго следен и очигледни грешки се коригираат, сите ќе бидат среќни“, рече Мурињо.

Специјалистот, исто така, откри дека намерно не им кажал на своите играчи што точно се случило во оваа ситуација, со цел да не им го одвлекува вниманието.

„Треба да бидете во можност да се справите со разочарување кога решението не е во ваша корист. Морав да повторам 20 пати, мојот аналитичар молчеше, така што играчите не разбраа што се случува. Не сакав да знаат дека немало офсајд и да се разочараат. Аналитичарот седеше на компјутерот и му реков да молчи и да продолжиме напред“, додаде Португалецот.

Слични содржини