Мурињо: Судиите во Италија работат против Рома

од Vladimir Zorba

Тренерот на Рома, Жозе Мурињо изјави дека во Италија судиите работат против неговиот тим.

„Има луѓе кои се заинтересирани да го заземеме осмото место. Се надеваме дека ќе победиме во финалето на Конференциската лига. На натпреварот против Фиорентина противникот се движеше подобро, одигравме добро, но бевме уморни од судиите, ВАР и проблемите по натпреварите“, изјави Португалецот и додаде:

„Судиите згрешија, беа казнети, но каде ни се бодовите? Сакам да завршиме петти или шести – тоа е нашата цел“, изјави Мурињо за Sportmediaset.

Рома ќе се соочи со Феенорд во финалето на Лигата на конференциите во Тирана на 25 мај.

Римјаните се на 6. место во поредокот со 59 бодови по 36 кола во Серија А.

Слични содржини