МЗ во Газа: Бројот на загинати се искачи на 9.488, од нив повеќе од една третина се деца

од Stefanija Kuzmanovska

Палестинското министерство за здравство соопшти денеска дека бројот на загинати во Појасот Газа се искачил на 9.488 од почетокот на војната со Израел.

Според министерството, од тој број 3.900 се деца, а 2.509 се жени.

Во вчерашното соопштение на министерството се наведува дека во војната до тој ден загинале 9.227 лица.

Слични содржини