Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Децата не треба да ги чуваме во стаклено ѕвоно, престојот во градинка е добро за социјализација

Иако на неколку пати се најавува отворањето на градинките конечниот датум за нивниот почеток со работа се уште е непознат. Во тек е скринингот на вработените во градинките во досегашните испитувања откриени се два позитивни случаи на коронавирусот едниот во Скопје, другиот во градинка во Битола. Од Комисијата за заразни …

Повеќе

Адеми: Овој ден ни служи како сензибилизирање да кажеме НЕ за секакво насилство и злоупотреба кон децата

Денес за децата од сите возрасти се бара внимание од родителите, државата и воопшто од општеството, порача министерот за образование и наука Арбер Адеми по повод Меѓународниот ден на детето – 1 Јуни. На својот фејсбук-профил Адеми истакнува дека овој ден не треба да се одбележи само како празничен, туку, …

Повеќе

Родителите под притисок, Филипче смирува: Враќањето на работа и отворањето на градинките ќе оди во пакет

Додека дел од нашите соседи од следната недела најавуваат отворање на градинките и згрижување на децата кај нас тие се се уште под клуч. Работодавачите пополека се подготуваат за враќање на работниците на работните места, а овој момент дополнително им создава притисок на родителите кои немаат каде да ги згрижат …

Повеќе

Децата над 14 години задолжително да носат маски, следуваат казни

Министерот за здравство Венко Филипче на вчерашната прес-конференција изјави дека ако возрасните носат маски, малите деца ќе бидат целосно заштитени. „Малите деца ќе бидат целосно заштитени ако возрасните ги носат маските. Децата над 14 години треба да се придржуваат кон мерките исто како и возрасните. А најмалите во затворени простории …

Повеќе

Пендаровски до наставниците во Могила: Честитам на вашата посветеност за мотивирање на учениците

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска се вклучи во е-наставата што се реализираше во училишта во општина Могила. Претседателот Пендаровски имаше можност директно да го проследи образовниот процес, во услови кога поради епидемијата предизвикана од вирусот КОВИД-19, учениците наставата ја следат од своите домови. На часот по француски …

Повеќе

Над 40 деца до 9 години се позитивни на коронавирусот во земјава

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 15 излекувани пациенти, 6 пациенти од болничко лекување и 9 кои се се лекуваа во домашни услови. Починати се двајца пациенти, позитивни на ковид-19. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби почина пациент од Скопје на возраст од …

Повеќе

Д-р Ѓорѓиоска: Учителите да ги научат, а родителите да ја обноват заборавената комуникација со своите деца

Во секојдневното исчекување на вестите и бројките колку заразени, колку излекувани, дали имаме некој близок во опкружувањето заразен од коронавирусот и како ќе преживееме? Млади, стари, родители или не? Грижата моментално се префрла на старите, но и на децата. Децата дома, децата воведени во интернет-наставата. Сите едноставно велат: улогата на …

Повеќе

Ријана позираше за Вог и призна: Сакам минимум три деца, не ми треба маж за тоа

Ријана планира да има четири деца во следните десет години. Своите планови ги откри за британскиот Вог, на чија насловна се наоѓа токму таа. Пејачката е првата личност која на насловна на магазинот носи дураг, покривка за главата. View this post on Instagram @BadGalRiri stars on the second of two …

Повеќе

Актерот поседува милиони и нема да им ги остави на децата: Откри што планира со парите

Актерот Даниел Крег, познат како Џејмс Бонд, изненади многумина кога изјави дека своето цело богатство не планира да го остави на своите деца. Имено, Даниел за медиумите истакнал дека своето богатство планира да го потроши, а не да го остави на децата како наследство. „Не сакам да оставам голема сума …

Повеќе

Отворени дополнителни линии за психолошка поддршка за родители и деца

Од огромно значење е сериозно да ги сфатиме нашата и благосостојбата и менталното здравје на нашите деца и да побараме поддршка, вели во својата Фејсбук објава министерот Венко Филипче. – Од огромно значење е сериозно да ги сфатиме нашата и благосостојбата и менталното здравје на нашите деца и да побараме поддршка. …

Повеќе