На Шакира ќе ѝ се суди во Шпанија за затајување данок: Ѝ се заканува затворска казна

од Stefanija Kuzmanovska

Колумбиската пејачка Шакира е обвинета за измама на властите од 14,5 милиони евра и може да се соочи со затворска казна доколку биде прогласена за виновна.

Шакира во понеделник ќе се појави пред судот во Барселона обвинета за измама на шпанските даночни власти од 14,5 милиони евра (12,7 милиони фунти).

46-годишната колумбиска музичарка, која живее во Мајами со своите две деца, може да се соочи со казна затвор до осум години и парична казна од 24 милиони евра доколку биде прогласена за виновна.

Случајот се заснова на тврдењето дека Шакира поминала повеќе од шест месеци како жител на Шпанија помеѓу 2012 и 2014 година, поради што морала да плаќа данок, што таа го негира.

За да докаже дека е жител на Шпанија, обвинителството повика 117 сведоци, меѓу кои фризери, техничари во студио, професори по танц, терапевти, козметичари, гинеколози и нејзиниот возач.

Пејачката ги обвинува даночните власти дека воделе кампања за да го нарушат нејзиниот имиџ и да ја направат пример за другите шпански даночни обврзници, додека обвинителството тврди дека таа намерно избегнувала да плаќа данок криејќи ја својата заработка.

Поради гласините дека таа го отфрлила договорот за признавање вина кој би ја задржал надвор од затвор, судењето се очекува да трае до 14 декември. Без оглед на исходот на случајот, пејачката се соочува со посебни обвиненија дека не платила 6,6 милиони евра данок во 2018 година.

Минатата недела Шакира освои три латино Греми награди, вклучувајќи и за најдобра песна, на церемонијата во Севиља.

Слични содржини