Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Затвореник од Идризово позитивен на Ковид – 19

Во затворот во Идризово регостриран е првиот затвореник позитивен на коронавирусот Ковид – 19. Покрај заразениот од вирусот, во изолација се уште десет затвореници од неговата и соседната ќелија кои имале контакт со него. Како што информира директорот на затворот Боби Мојсовски за МИА, затвореникот кој бил од Велес, бил …

Повеќе

Затвор за двајцата штипјани кои брутално тепаа девојка

На двајцата штипјани кои брутално натепаа девојка, судот им изрече казна затвор од две години и шест месеци. Пресудата е изречена од штипската судијка Јулијана Неткова, откако двајцата насилници ја признаа вината на претходното рочиште. Правната разрешница на насилството кое се случило во јануари доаѓа откако на социјалните мрежи на …

Повеќе

Рахиќ: Затворениците слушнале дека ослободуваат притвореници во други држави, па бараат да ги ослободиме

Паниката која се шири во затворот во Шуто Оризари не е главно поради корона вирусот, туку создадена е по информациите дека некои влади ги пуштиле притворениците во домашен притвор, што наиде на такви барања и овде, вели директорот на затворот во Шуто Оризари, Есад Рахиќ во гостувањето во „Утрински брифинг“ …

Повеќе

ВИДЕО: Во знак на револт затворениците во Шутка, фрлаа чинии низ прозорците!

Револтот  владее кај затворениците во Истражниот затвор Шутка, по вчерашната изјава на министерот за здравство Венко Филипче дека официјално е потврдено дека еден затвореник во Шутка кој починал од срцев удар бил и заразен и со коронавирусот. Видеото можете да го погледнете ТУКА

Повеќе

По смртта на притвореникот, испратени медицински тимови во Истражниот затвор во Шутка

Министерството за здравство информира дека по сознанието дека во Истражниот затвор во Шутка почина еден притвореник кај кого постмортем е докажано присуство на коронавирус, во текот на вчерашниот ден во истражниот затвор се направени прегледи и земени брисеви од 30 притвореници. Денеска, во истражниот затвор во Шутка се испратени појачани …

Повеќе

Утринава пронајден мртов затвореник во „Шутка“

Во затворот Скопје во Шутка, рано утрово околу 4:30 во келија е најден починат 47-годишен притвореник од Ресен. На 08.04.2020 во 04.30 часот во СВР Скопје, А.Ѓ. вработен во Затвор Скопје пријавил дека во притворско одделение во Затвор Скопје бил пронајден починат А.Е.(47), од с.Горна бела црква, ресенско. Од лекар …

Повеќе

Почина затвореник во Идризово

Вчера во 10:00 часот во СВР Скопје било пријавено дека околу 09:00 часот во КПУ „Идризово“ бил пронајден починат 72-годишниот затвореник С.П. од Скопје, без траги на насилство. На местото на настанот увид извршила екипа од СВР Скопје, а за настанот е известен и Јавен обвинител, по чија наредба телото …

Повеќе

Уапсен маж од Богданци кој побегнал од „Затвор Куманово“

„Вчера вечер во 21 часот и 50 минути полициски службеници од Полициска канцеларија Богданци го лишиле од слобода С.Ќ.(43) од Богданци, за кого била распишана потерница поради бегство од Затвор Куманово“ соопштуваат од полиција. На 01.04.2020 во 00.40 часот лицето е предадено во кумановскиот затвор.

Повеќе

Осум години затвор за поранешниот градоначалник на Битола, Владимир Талески

Поранешниот градоначалник на Битола Владимир Талески доби осум години затвор за злоупотреба на службената положба и овластување за случајот „Транспортер”. Првостепената пресуда за овој предмет кој го покрена Специјалното јавно обвинителство, ја изрече судијката Добрила Кацарска, а странките имаат право на жалба до Апелацискиот суд во Скопје. Останатите обвинети дел добија …

Повеќе

СЕ ПЛАШАТ ОД ВИРУСОТ: Козби, Р. Кели и други славни затвореници бараат помилување

Познати личности кои отслужуваат затворски казни, бараат помилувања и порано пуштање дома поради ситуацијата со коронавирусот. Меѓу нив се и осудениот адвокат Мајкл Авенати, Бил Козби, музичарот Р. Кели, финансиерот Берни Медоф и уште неколку познати личности кои сметаат дека би требало да бидат дома во време на пандемијата. Барањето …

Повеќе