На терен 650 пожарникари: Пекол на островот Евија (ВИДЕО)

од Берта Китинска

Утрово пожарникарите продолжија да ги гаснат пожарите на грчкиот остров Евија, со цел да спречат насилниот оган да стигне до градот во кој живеат илјадници жители.

Пожарот избувнал на овој остров, 200 километри источно од Атина и трае веќе осум дена.

Пожарникарите цела ноќ се бореа на повеќе фронтови за да го изгаснат пожарот.Локалните власти соопштија дека се очекува хеликоптери и авиони да се вклучат во гаснењето на пожарот и денеска, доколку е можно да лета поради чадот. На островот има околу 650 пожарникари, од кои 250 пристигнале од Украина, Србија и Романија.

Петнаесет хеликоптери се вклучени во гаснењето на пожарот, меѓу кои два од Швајцарија и два од Египет, како и осум авиони, меѓу кои и три француски Канаѓани.

Слични содржини