На ѕвездата од „Бегство од затвор“ ѝ е дијагностициран аутизам во петтата деценија!

од Nikola Popovski

Ѕвездата на серијата „Бегство затвор“, Вентворт Милер, откри дека како возрасен, му дијагностицирале аутизам,  во обраќањето до јавноста преку Инстаграм.

Тој откри дека лани му бил дијагностициран аутизам за време на карантинот.

„Оваа есен се одбележува една година откако добив неформална дијагноза за аутизам, а претходи на само-дијагностицирање. После тоа следеше официјална дијагноза“, напиша тој, додавајќи:

„Тоа беше долг процес што требаше да се ажурира. Сепак, јас сум средовечен човек, а не петгодишник“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Wentworth Miller (@wentworthmiller)

Вентворт откри дека формалната дијагноза за него била „шок, но не и изненадување“.

Неговиот пост собра повеќе од 100.000 лајкови и илјадници коментари за поддршка, по два дена од објавувањето.

Слични содржини