Набхан: Израел се однесува како разгалено дете кое нема кој да го спречи

од Берта Китинска

Палестинскиот амбасадор во Србија Мохамед Набхан за Н1 изјави дека Израел се однесува како „разгалено дете кое нема кој да го спречи“ и дека суштината на проблемот не е да се дозволи формирање на палестинска држава, иако, како што рече, се договориле порано и биле потпишани договори. Во врска со преместувањето на српската амбасада во Ерусалим, Набхан вели дека очекува тоа да не се случи, бидејќи „Ерусалим е окупиран град“.

„Го следев разговорот со амбасадорот на Израел, ми се чини дека сето ова е заобиколено, дека Израел се обидува да ја излечи војната со една таблета аспирин. Постои суштината на проблемот, а тоа е израелската окупација. Нека стават крај на окупацијата на нашите територии и сè ќе биде во ред “, рече Набхан во емисијата N1 Studio Live.

Тој додава дека Палестинците постигнале договор со Израел во 1993 година, според кој, како што рече, требало да ја формираат својата држава на запад, во Појасот Газа, но тоа никогаш не се случило.

„Ниту во 1947 година – кога беше донесена резолуција за создавање на две држави – израелска и арапска“, рече Набхан и додаде дека Израел не го дозволи тоа.

Палестинскиот амбасадор исто така вели дека ситуацијата во деловите каде се водат борбите е тешка.

„И не можеме да зборуваме за две еднакви страни, Израел, кој има моќно оружје и другата страна, која, како што велат, има примитивно оружје. Значи, Израел има право да се брани, а другата страна го нема тоа право. „Израел фрла ракети на најнаселеното место во светот, два милиони луѓе живеат на 350 км2, каде што има воени цели, како фрлање слон во стаклена куќа“, вели амбасадорот.

Сепак, израелските власти сметаа дека тоа е тактика на Хамас да се користат цивили како жив штит.

„ Луѓето работат меѓу своите луѓе, тие немаат бункери, каде и да фрлите бомба, тие ќе удрат цивили. Тие рушат облакодери, соборуваат високи згради. „Ова е петта војна во последните 15 години што Израел ја води против Газа, треба да се најде решение и тоа е во мир, а не во војна“, нагласи Набхан.

Слични содржини