Надал: Ѓоковиќ понекогаш реагира навистина чудно

од Stefanija Kuzmanovska

Рафаел Надал вчера од Вашингтон го коментираше прашањето за фрлањето на рекетот од Новак на трибините за време на мечот за бронзата со Пабло Карено Буста на Олимписките Игри.

– Ѓоковиќ, како некој што го следат деца, би морал да избегне такви ситуации како што се случи на Олимпијадата во Токио против Карено Буста. За среќа, немаше луѓе на трибините и ништо друго не се случи, но ова се работи што се случуваат од време на време. Неопходно е да се обидеме и да избегнеме слични работи – рече Надал.

– Чудно е што некој, толку успешен, повремено реагира на овој начин – заклучи Надал.

Надал ќе игра на „Сити Опен“ во Вашингтон за прв пат по загубеното финале на Ролан Гарос од Новак.

По Париз, тој објави дека нема да настапи на Вимблдон и на Олимпијадата во Токио.

Слични содржини