Нафтата бележи четврта последователна недела на раст (инфографик)

од Vladimir Zorba

Нафтата се насочи кон четврта последователна недела на зголемување на цените, поддржана од знаци за позатегнат пазар и повисоки цени на енергијата.

West Texas Intermediate (WTI), кој запиша пад во петокот, сепак се искачи на околу 4% оваа недела. Инвеститорите го следат големото зголемување на другите енергетски суровини, особено во природниот гас, што порасна за околу 45% досега во овој квартал и ја стимулира перспективата за промена на горивото.

Американскиот репер, исто така, порасна, бидејќи залихите на сурова нафта и бензин во земјата нагло се намалија.

Но, како што растат цените, така се зголемуваат знаците дека владите се вознемируваат од последователните ефекти врз економиите.

Американскиот претседател Џо Бајден во четвртокот изјави дека неговата администрација ги проверува високите цени на бензинот, додека Кина рече дека оваа недела ќе продава нафта од своите стратешки резерви.

Пазарите на сурова нафта се во „биков“ модел, обележани со повисоки краткорочни цени отколку на среден рок. Во меѓувреме, производите како што се пропан, кои се користат за греење и обично доживуваат раст во зима, се тргуваат на повеќегодишни врвови со порастот на цените на природниот гас.

Нафтениот пазар треба да остане затегнат до крајот на годината, според Commerzbank AG, и покрај планираното зголемување од страна на Организацијата на земјите извознички на нафта и нејзините сојузници.

Нафтата се зголеми оваа недела поради „потешките услови на пазарот на нафта, како што беше потврдено од неодамнешниот остар пад на американските акции на нафта, но и прелевање од наглиот раст на европските цени на енергијата“, рече Јенс Педерсен, виш аналитичар во Danske Bank A/S.

Цени:

* Испораката на WTI во октомври падна за 0,7% до 72,10 долари за барел во 10:24 часот во Лондон.

* Брент за ноемврискиот договор падна за 0,5% до 75,28 долари

Фокусирајќи се на високите цени на енергијата низ Европа, Фатих Бирол, извршен директор на Меѓународната агенција за енергија (МАЕ), рече дека цените на гасот може да останат високи со недели поради големата побарувачка.

Тој, исто така, додаде дека ќе биде изненаден да види нафта над 100 долари за барел, и покрај силното закрепнување на побарувачката оваа година.

Слични содржини