Нафтата на највисоко ниво во последните 3 години

од Vladimir Zorba

Цената на нафтата го забрза растот по откажувањето на состанокот на членките на ОПЕК +, што требаше да се организира денес. Цената на нафтата Брент надмина 77 долари за барел за прв пат од 30 октомври 2018 година, според податоците на берзата.

Според податоците од 19,15 часот по московско време, цената на фјучерсите за септември на нафтата за северноморската нафта од типот Брент порасна за 1,14 проценти и достигна 77,04 долари за барел, а фјучерсите на август на „ВТИ“ за 1,38 проценти и достигнаа 76,2 долари за барел.

Денес требаше да се одржи состанок на членките на ОПЕК +. Почетокот на состанокот беше одложен затоа што учесниците имаа неформални консултации.

Како што изјавија три извори од делегацијата на алијансата за „Спутник“, состанокот на ОПЕК + е откажан и нема информации за новиот датум на состанокот.

Затоа, како што објави агенцијата „Блумберг“, повикувајќи се на делегатите, квотите на ОПЕК + засега остануваат на сегашните нивоа.

Слични содржини