Најголемата антиваксерка меѓу познатите личности влезе во војна со Борис Џонсон

од Nikola Popovski

Крис Вити и Борис Џонсон денеска ја критикуваа Ники Минаж за ширење, како што наведоа, лажен и смешен мит дека вакцините против коронавирус можат да предизвикаат импотенција, по што таа им одговори на социјалните мрежи неколку минути подоцна.

Џonонсон рече дека повеќе би сакал да го слуша најдобриот лекар во Англија за вакцината, и токму тие ја осудија забелешката на ѕвездата, која се уште не е вакцинирана.

Минаж беше критикувана откако синоќа им соопшти на своите следбеници, кои се околу 22 милиони на Твитер, дека нејзиниот братучед нема да ја прими вакцината, бидејќи неговиот пријател наводно станал импотентен откако бил вакциниран.

Таа (38) вчера на споменатата социјална мрежа напиша: „Мојот братучед од Тринидад нема да ја добие вакцината бидејќи неговиот пријател ја примил вакцината и станал импотентен. Тестисите му биле отечени. Тој беше неколку недели пред подготовките за венчавката, а сега девојката ја откажа свадбата. Затоа, само молете се и погрижете се да одлучите сами, а не да бидете малтретирани“.

И Вити и Џонсон ја критикуваа Минаж кога новинар им објасни што кажала за време на попладневната прес-конференција.

По конференцијата, Минаж повторно излезе на Твитер, а потоа снимила аудио порака за премиерот Џонсон со комичен британски акцент, со која напиша: „Пратете му го ова на премиерот и известете го дека ме излажале. Му простувам. На никој друг. Само него“.

На аудио снимката, таа рекла: „Здраво, премиере, Борис, ова е Ники Минаж – само ви се јавив за да ви кажам дека бевте толку неверојатни на вестите утрово. И јас сум всушност Британка. Јас сум родена таму. Студирав на факултет таму. Бев на Оксфорд. Одев на училиште со Маргарет Тачер. Ми кажа многу убави работи за тебе. Би сакал да ви испратам портфолио од мојата работа, бидејќи не знаете многу за мене, но јас сум голема, голема sвезда во САД“.

Слични содржини