Најголемиот лудак во тенисот: Беше најдобар на светот, но денес никој не би го препознал

од Vladimir Zorba

Во историјата на тенисот, 28 тенисери во одреден момент го заземаа првото место на АТП листата. Во тоа избрано друштво има само една „машина за контроверзии и скандали“ која никогаш не освоила трофеј на Гренд слем.

Ако некој со текот на годините заслужил да добива различни луди прекари, тоа е без сомнение најнискиот тенисер досега (175 сантиметри) кој стана најдобар на светот.

Марсело Риос имаше многу непроспиени ноќи затоа што сакаше да се забавува, некои би рекле да „дивее“, но барем една била поради изгубеното финале на Австралија Опен во 1998 година. Тогаш Петр Корда, таткото на Себастијан, успеа да ја освои единствената Гренд слем титула и на крајот од кариерата го остави Риос без неа. Риос набрзо се утеши кога на 30 март 1998 година стана најдобар тенисер во светот откако го победи Андре Агаси во финалето на Мастерсот во Мајами. Таа титула ја држеше шест недели и се уште е на дното на листата, односно стана еден од најкратките владетели во историјата.

Риос ја заврши кариерата со 18 титули, а левичарот од Сантијаго, Чиле многу брзо стана светски познат откако се појави на најголемата сцена во 1994 година. Во текот на 1997, 1998 и 1999 година, тој беше постојан член на друштвото Топ 10.

Тотална трансформација

Релативно низок за нормален тенисер, Риос по завршувањето на кариерата се здебели 27 килограми, па сега е точно 100 килограми. Сепак, поголемиот дел од таа нова тежина се мускули.

„Човеку, погледни се. Огромен си, изгледаш како бодибилдер“, рече чилеански водител кога го виде Риос по долг период на изолација.

Погодувате, се запознале во теретана.

„Тренирам за да се чувствувам добро. Два и пол часа за да се добие мускулна маса. Никогаш не пропаѓај. Порано, кога бев професионалец, морав да ослабам, но не сум на возраст кога тежината би требало да варира“, изјави Риос.

Во текот на кариерата го нарекуваа „Кинезот“, а никогаш нема да се заборави како со освојувањето на Мастерсот (славеше во пет од седум финалиња од 1997 до 1999 година) успеа да го собори Пит Сампрас од врвот на светот.

Риос не дава интервјуа за странци (само понекогаш за Чилеанци), не се појавува на Гренд слем турнири, само понекогаш од неговото пензионирање во 2004 година успеваат да го натераат да дојде на некоја церемонија.

Пластична хирургија, понижување на АТП и Аспергеров синдром

Сепак, кога и да зборува, тоа е посебен спектакл бидејќи од секоја реченица излегуваат наслови.

„АТП е најголемото с***е што постои. Вклучени се само „грингосите“, изјави Риос кому му пречи „англосаксонското влијание на тенисот“. Грингос се буквално странци, секој што не зборува шпански.

Риос решил да направи и неколку пластични операции, поради што станал предмет на потсмев.

„Го средив моето чело кое беше уништено од сонцето. Тогаш никој не користеше крема за сончање, па лицето ми беше уништено. Ги средив и очните капаци кои беа прекратки, не можев да ги затворам очите, па спиев со отворени очи. Имав темни кругови и брчки“, вели Риос, кому не му пречи луѓето да зборуваат за него.

Риос во еден момент се врати на АТП турнејата за да го тренира Јунчен Шенг бидејќи беше возбуден поради неговиот голем талент. Потоа тој ненадејно беше отпуштен, иако Шенг се искачи за 200 позиции за два месеци заедничка работа.

Риос откри и дека има Аспергеров синдром. Тоа му беше дијагностицирано двапати во животот, прво како дете, а потоа и за време на Дејвис купот, но за тоа не се грижел дури во 2014 година.

Слични содржини