Најлошата Барса во последните 18 години

од Vladimir Zorba

Атлетико Мадрид ја совлада Барселона во дербито на 8.коло од Примера дивизион, со што ја продолжи агонијата на каталонскиот гигант.

„Јорганџиите“ со голот на Јаник Караско и го нанесе третиот пораз на Барселона оваа сезона во само осум кола, па така тимот на Роналд Куман е на само 10-та позиција на табелата.

Меси, Гризман, Пике и другите sвезди имаат само 11 бода, што е најлош старт на сезоната во последните 18 години.

Уште во 2002 и 2003 година, Барса имаше 12 поени од првите осум натпревари.

Да биде приказната уште поневеројатна, што се однесува до тренерот Роналд Куман, Холанѓанецот освои повеќе поени работејќи во далеку послаби тимови, како што се Евертон и Саутемптон.

Со „карамелите“ тој имаше 15 од осум кола, додека со „светците“ го достигна нивото 16. Затоа, јасно е дека тој беше се посрамоти со Барселона, и покрај фактот што клубот успеа да го задржи најдобриот фудбалер на планетата, Лионел Меси.

Клубот од „Ноу Камп“ неодамна остана без претседател затоа што замина Пеп Бартомеу, се бара нов, но јасно е дека и Куман би можел да биде избркан доколку продолжат очајните резултати.

loading...

Слични содржини